December 11, 2017

FINALS 2016

Screen Shot 2015-11-17 at 15.55.41

golf coll winners

The Golf College A team take the trophy

The players picked up their trophies and  HERALDIC GEMS  British Schools winners buckle and belt

lwgs essex runners up

Team runners up – Lee Westwood School Essex

hartpury B nett winnersNett Team winners – Hartpury B team

The team picked up their trophies and engraved pitch mark repairers and ball markers from HERALDIC GEMS

INDIVIDUAL WINNERS

 lauren horsford winnerLauren Horsford ( The Golf College) took the individual trophy with scores of 70+69

Lauren picked up her trophy and a GALVIN GREEN waterproof top

giles evans 2ndRunner up Giles Evans (LWGS Essex) with scores of 70 +70

Giles picked up his trophy and a GALVIN GREEN  jumper

alberto montini 3rd3rd place – Aldeberto Montini (The Golf College) with scores of 74+67

Aldeberto picked up his trophy and a GALVIN GREEN shirt

All the teams picked up their team trophies for reaching the National finals.

CSS for both days remained at level

TOP 10 GROSS TEAM SCORES

Screen Shot 2016-05-06 at 17.44.29

TOP 10 TEAM NETT SCORES

Screen Shot 2016-05-06 at 17.47.52

TOP 25 AND TIES INDIVIDUALS

Screen Shot 2016-05-06 at 17.49.40

 

full scores can be downloded below..

brit sch scores trevose day 2

PICTURES FROM THE 2 DAYS

 

 

 

Qualifying teams

GROSS                                                                                      NETT

Area 1    Elmwood B                                                               Durham 6th Form

Area 2    LWGS Cheshire A                                                   LWGS Cheshire B

Area 3 – Balby Carr A                                                             Balby Carr B

Area 4    Hartpury A                                                               Hartpury B

Area 5    LWGS Essex A                                                         Easton

Area 6 – The Golf College A                                                  The Golf College B

Area 7    Merrist Wood                                                          Itchen

Area 8   Truro A                                                                     Truro B

Area 9 – The Darren Clarke School

Southern Links Trophy winners – Merrist Wood  (James Brady & Sean Mullan)

Northern Links Trophy Winners – Balby Carr

Ladies Junior Open – Truro (Victoria Pawley & Emily Toy)

Sotogrande International Young Talents Trophy

 

Nationals Finals itinerary

BRITISH SCHOOLS FINALS 16

downloadable pdf above or view in reader below